Jak zacząć uprawiać psie sporty

To najczęściej zadawane pytanie przez początkujących, więc … zacznijmy od początku.
Bieganie z psem to wciąż dyscyplina mało znana w Polsce. Pies jako towarzysz naszych treningów jest to coraz częstszy widok, lecz startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Jesteście ciekawi jak zacząć biegać z psem? w tym artykule postaram się Wam to przybliżyć.

Podstawowe pytanie, jakie większość osób sobie zadaje, brzmi: „Czy mój pies może biegać?”.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak oczywiście 🙂
Biegać może każdy pies, który jest zdrowy. Nie ma znaczenia jego wielkość ani rasa. Ważny jest jednak jego wiek – nie powinno się trenować z psem, który nie skończył 12 miesiąca życia, ponieważ okres szczenięcy to czas, w którym układ kostno-stawowy intensywnie się rozwija. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz pies może już z nami biegać, najlepiej zasięgnąć porady u swojego weterynarza.

Zaczynając swoją przygodę z psim sportem, powinniśmy odpowiedzieć sobie na początek na kilka pytań. Przede wszystkim … jakie predyspozycje biegowe ma nasz pies, od tego zależy jaki sport będziemy mogli z nim uprawiać. Do wyboru mamy kilka opcji:

    • pies biega luzem (jeśli wybierzemy taki rodzaj sportu, upewnijmy się, że lokalne przepisy nie zabraniają puszczania psa luzem),
    • pies biega na luźnej smyczy przy nodze opiekuna oraz może biec przodem przez nami.

Kolejną rzeczą jest odpowiednie ubranie psa w zależności od wybranej konkurencji. Na początek możemy wykorzystać już to co mamy w domu do ubrania psa, czyli szelki lub obroża i smycz. Jeśli chodzi o obrożę to mała uwaga: pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie możemy ubrać psu na czas biegania kolczatki, obroży zaciskowej czy półzaciskowej! Bieganie powinno się kojarzyć dla naszego psa z przyjemnością.

Jeśli masz psa, który biega przodem, ciągnie Cię na spacerach lub w czasie biegu, jest to dobry moment, aby to wykorzystać i kupić w tym wypadku już bardziej profesjonalny sprzęt, który nie tylko pozwoli maksymalnie wykorzystać siłę psa, ale też zapewni bezpieczeństwo zarówno człowiekowi, jak i zwierzęciu.
Psu zakładamy szelki – najlepiej zaprzęgowe, popularnie nazywane sledami. Człowiek zakłada pas biodrowy (pas do biegania z psem, pas do canicrossu). Jest to niezwykle ważny element – taki pas powoduje, że po pierwsze, można wykorzystać siłę psa, a po drugie, uchronić kręgosłup przed urazem. Człowieka i psa łączy smycz lub linka z amortyzatorem (ma wszytą mocną gumę) – dzięki niej ewentualne nagłe szarpnięcia są łagodniejsze dla obu stron. Specjalistyczny zestaw do biegania z psem znajdziemy w internetowym sklepie.

Startować z naszym psem możemy w kilku dyscyplinach takich jak: dogtrekking, canicross, bikejoring, skijoring, backpacking, czy canicyclocross oraz już dla wprawionych zawodników psie zaprzęgi, o których mowa w innych artykułach na naszej stronie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


1
0
Waldemar Mańkowski

Waldemar Mańkowski

Mam 43 lata. Jestem właścicielem hodowli psów rasowych - Wataha z Doliny Drwęcy FCI - Alaskan Malamute. Zajmuję się również kynoterapią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Canicyclocross
Canicyclocross

Canicyclocross to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu, która jednak wymaga doskonałej koordynacji i długiego treningu. Polega to na tym, że dwa

Zamknij